THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Po štyroch inštrumentálnych CD formácie LIQUID BOOGIE ROLL sa zoskupenie okolo ústrednej osoby gitaristu Pala Chodelku rozhodlo, že zaútočí na náš hudobný trh s albumom, ktorý bude plne spievaný. Hoci takéto CD Palo sľuboval už dávnejšie, jeho plány skrížil odchod speváka Petra Holtáka a klávesaka Ľuba Tomaščíka vo februári 2005. Úlohu nájsť adekvátnu náhradu som vtedy považoval za obzvlášť ťažkú. Predsa len v našich končinách sa až toľko schopných spevákov nevyskytuje. No podarilo sa, Martin Androvič je v konečnom dôsledku omnoho lepší, ako jeho predchodca, hlavne originálnejší.
Dvanásť spievaných vecí so slušným zvukom sa pohybuje niekde na hranici tvrdšieho rocku a metalu. Po hudobnej stránke kapela oproti inštrumentálnej minulosti ubrala na komplikovanosti a chlapi sa venujú viac jednoduchším postupom. Práve tento ústup považujem za najväčšiu slabinu „Another Dimension“. Doterajším priaznivcom Pala Chodelku a LIQUID BOOGIE ROLL okrem jednoduchšej hudby bude zjavne prekážať aj miestami príliš metalový prejav nového speváka, no podľa môjho názoru je práve spev tým najhodnotnejším na nahrávke. Týmto v žiadnom prípade nechcem zhadzovať výkony ostatných muzikantov, veď bez nich by nebolo do čoho spievať a ich produkcia je naozaj špičková. Jediný problém vidím v tom, že hoci hrajú naozaj výborne, skladby sa mi zlievajú do jedného celku a je ťažko si z celého albumu zapamätať nejaké zaujímavé momenty. V tomto ohľade spev naozaj vyhráva, aj keď nejde o žiadne árie je dostatočne zaujímavý, variabilný a hlavne nenudí. Na začiatku pomalej „Reason To Stay“ mi Handrush síce svojim prejavom pripomenul Ozzyho Osbournea, táto asociácia sa hneď vyparila. Mimochodom táto skladba sa na albume objavuje ešte raz, ako bonus so slovenským spevom. Nie veľmi sa mi pozdávajú experimenty so slovenčinou, no kapela týmto asi sledovala možnosť dostať sa aj do éteru. Škoda je aj to, že inštrumentálne schopnosti rytmickej sekcie zanikajú v snahe kapely pôsobiť len rockovo a metalovo. Nie žeby ich nebolo možné počuť, ale v celkovom kontexte doslova zanikajú. Nejaké basové sólo (napr. v „Victim Of The Schizophrenia“) túto skutočnosť nezachráni, ak sú väčšinu času len štatistami. Aj samotný Palo sa viac zameral na jednoduchšie riffy a tak sa okrem sól nedočkáme v jeho podaní ničoho komplikovanejšieho.
Možno som predchádzajúcimi riadkami vzbudil dojem, že ide o slabý album, nie je to tak. Ide o nadpriemerný rockovo-metalový album, ktoré ale podľa môjho názoru, vzhľadom na muzikantský potenciál, nesplnil očakávania. Súčasťou CD je aj multimediálna aplikácia, ktorá obsahuje videoklipy „Reason To Stay“, „Desperation“, info o kapele a prehľad diskografie.
Nadpriemerný, príjemný rockovo-metalový album, ktoré ale, vzhľadom na muzikantský potenciál, nesplnilo očakávania (minimálne tie moje).
6,5 / 10
Palo Chodelka
- gitary, klávesy
Martin „Handrush” Androvič
- vokál
Robo Trunkvalter
- basgitara
Jano Huljak
- bicie
+ hostia
Truba
- backing vocals
Oskar “Olo” Szaló
- sample, programing
1. City Of Sin
2. Forgotten Madness
3. Victim Of The Schizophrenia
4. Hate
5. Reason To Stay
6. Nightmares
7. Can't Get Away
8. Life Disorder
9. Therapy
10. Desperation
11. War?
12. Príď
Another Dimension (2006)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Creomedia
Stopáž: 49:12
Produkce: Palo Chodelka & CODA
Studio: Citron
Príjemné zistenie, že ľudia z Creomedie venujú energiu a peniaze aj zmysluplným veciam, nielen blbostiam typu KONFLIKT a ARZÉN. Vidieť chlapcov z LIQUID naživo je ako sledovať hociktorú vyhlásenú prog-metalovú kapelu minimálne európskej úrovne. Album znie trochu mäkkšie, rockovejšie, z gitár je cítiť Zakk Wylde a jeho práca pre Ozzyho. Všetko veľmi dobre odsýpa, je počuť, že páni sú skutoční profíci.
Vo svojom obore LIQUID na Slovensku nemajú konkurenciu. Zostávať dúfať, že si nevyberú cestu k pochybnej sláve po vzore DESMOD. Posledná, slovenská skladba môže naznačovať čokoľvek.
Síce som z predošlej inštrumentálnej tvorby počul len niekoľkokrát predošlý album, no na "Another dimension" nemôžem povedať veľa zlého. Na naše pomery veľmi vydarený zvuk, hlavne Paľova gitara v niektorých riffoch doslova reže na kusy. A Handrushov vokál je tiež dosť dobrý, síce mi niektoré jeho hlasové polohy sem tam pripomenú známejšie mená (Ozzy už bol spomenutý v recenzii), ale nie je to žiadne tragické vykrádanie... Ako celok sa cd veľmi dobre počúva...
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.